Wybór odpowiedniego materiału
Pierwszym krokiem jest wybór materiału, z jakiego wykonamy nagrobek. Najpopularniejszym wyborem jest granit, który odznacza się ponadprzeciętną odpornością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia oraz zarysowania. Ponadto, żadne warunki atmosferyczne nie są w stanie wpłynąć na trwałość granitu.
O wiele mniej popularne, aczkolwiek w pojedynczych przypadkach stosowane, są marmury, piaskowce, kwarcyty oraz mylonity. W przypadku tych materiałów, olbrzymie znaczenie będzie mieć regularna konserwacja. Charakterystyka tych materiałów sprawia, że trafiają do nielicznego grona odbiorców.
Czy granity różnią się pomiędzy sobą?
Tak! Każdy granit cechuje się przede wszystkim różnym składem mineralnym, czego efektem są zróżnicowane barwy, struktury oraz wiele innych czynników technicznych (gęstość, ścieralność itd.). Niektóre materiały będą bardziej miękkie oraz podatne na np. plamy z odpadów organicznych, czy też plamy od mocnych barwników zawartych w sztucznych kwiatach, a niektóre materiały będą cechować się niesamowitą twardością zapewniającą trwałość na wiele wiele lat.
Budowa nagrobka
Nagrobek składa się z paru podzespołów, które muszą ze sobą współgrać, aby przynieść oczekiwany efekt. Oprócz części podstawowych, klienci często decydują się na dodatkowe elementy w postaci obłożenia przestrzeni wokół nagrobka, granitowymi płytami płomieniowanymi lub kostką granitową. Przed wizytą u kamieniarza, warto przejrzeć pobliskie cmentarze lub też internet w poszukiwaniu inspiracji dla swojego projektu.
Z inspiracji do realizacji
Posiadając już wstępne założenia, można udać się do wybranego zakładu kamieniarskiego, gdzie znajdą Państwo pomoc w wszystkich kwestiach technicznych. Kamieniarz przedstawi również odpowiedni szkic lub projekt 3D nagrobka wedle ustalonych wytycznych. Pozwala to na zminimalizowanie możliwości powstania niedomówień na etapie składania zamówienia. Ważne jest, aby wykonawca wiedział czego oczekuje klient, a klient wiedział co wykonawca zamierza realizować.
Liternictwo
Liternictwo to również bardzo ważna kwestia. Stajemy tutaj przed wyborem, czy literki oraz krzyż na naszym projekcie będą wyżłobione w kamieniu, czy też zdecydujemy się na opcję naklejaną. Oba te rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Litery wyżłobione – tutaj musimy się liczyć z koniecznością odnawiania liter, ze względu na spływającą farbę. Okres trwałości takiej farby jest różny i zmienny w zależności od wielu czynników. Orientacyjnie można tutaj podać ramy czasowe od 5 do 15lat.
Litery naklejane – istnieje wiele opcji wykonania takich napisów, od odlewów plastikowo-żywicznych przed mosiądz, aż po stal nierdzewną
Dodatki
W obecnych czasach, w ofercie zakładów kamieniarskich znajdują się tysiące produktów mogących upiększyć poszczególne realizacje. Do takich dodatków należą między innymi: kostka granitowa lub płomieniowane granitowe pasy wokół nagrobka, ławki, wazony oraz lampiony w różnych krojach, zdjęcia, wizerunki, płaskorzeźby, rzeźby, figury i tak można wymieniać bez końca.
Podsumowanie
Najlepszą opcją, będzie udanie się do zakładu kamieniarskiego, gdzie doświadczeni w fachu specjaliści opowiedzą i doradzą najkorzystniejsze możliwości. Pamiętajmy jednak, że nie każdy zakład, który odwiedzimy, będzie odpowiedni. W przypadku tak ważnego i wartościowego zakupu, warto poszukać kamieniarza z doświadczeniem oraz wiedzą, którą widać w każdym wypowiadanym przez niego zdaniu.