Podział cmentarzy ze względu na zarządcę
Na wstępie musimy sobie uświadomić, że zarządcy są różni i nie zawsze jest to oczywiste. Cmentarze dzielimy na:
– cmentarze parafialne – zarządzane przeważnie przez księdza proboszcza danej parafii
– cmentarze komunalne – zarządzane przez organ państwowy (urząd miasta, urząd gminy)
– cmentarze zabytkowe – zarządzane przez organ państwowy oraz konserwatora zabytków
I tak trzech grupach się dzisiaj skupimy.
Cmentarze parafialne
Cmentarze parafialne to częsty widok na wsiach oraz mniejszych miastach, gdzie prowadzenie przez organ państwowy nie byłoby opłacalne. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest obarczenie obowiązkiem dopilnowania wszelkich spraw proboszcza danej parafii. W przypadku takiego rozwiązania, kancelaria parafialna zazwyczaj pobiera opłatę w wysokości 10% wartości nagrobka na poczet funduszu cmentarnego, który to następnie wykorzystywany jest na koszty związane z utrzymaniem cmentarza (np. wywóz odpadów) lub jego modernizacją.
Cmentarze komunalne
Cmentarze komunalne są domeną miast (choć z wyjątkami). Zarządzane przed lokalne urzędy, zazwyczaj są bardzo zadbane, a to za sprawą ludzi zatrudnionych do opieki nad tym terenem. Tutaj kwestie opłaty za postawienie nowego nagrobka na cmentarzu nie są jednolite. Na ogół opłata ta jest pobierana w stałej kwocie, a nie jak w przypadku cmentarzy parafialnych w procencie wartości. Koszt takiej opłaty waha się od 200zł do nawet 800zł, ponadto warto dopytać, czy na danym cmentarzu nie ma opłat dodatkowych, takich jak na przykład za ustawienie sobie ławki cmentarnej obok nagrobka. Bywa tak, że opłata jest pobierana za każdy dodatkowy element nagrobka (ławki, chodniki, sadzonki krzewów). Wszystkie najważniejsze informacje są umieszczone w regulaminie miejscowej nekropoli i warto taki regulamin odczytać i przestudiować. Można też udać się do odpowiedniego urzędu, gdzie otrzymają Państwo szczegółowe informacje.
Cmentarze zabytkowe
W tym przypadku sprawa jest bardzo zróżnicowana i wymaga udania się do urzędu sprawującego pieczę nad danym cmentarzem. Zazwyczaj, nie jest pobierana żadna opłata za wymianę (mówimy tutaj tylko o wymianach starych grobów, ponieważ nie ma możliwości dokonywania pochówków na cmentarzach zabytkowych), jednakże musimy udać się do konserwatora zabytków w celu otrzymania konkretnych wytycznych. Może się od nas wymagać:
– ustalenia konkretnej budowy nagrobka oddającego kształtem ducha otaczających go zabytków
– wykonania projektu z konkretnego rodzaju kamienia o konkretnej kolorystyce w celu dopasowania projektu do otoczenia
– wykonania projektu w tradycyjny sposób, uwzględniając na przykład ręczne wykuwanie liter
– przedstawienia projektu i pełnej dokumentacji przed usadowieniem nagrobka na cmentarzu
Podsumowanie
Mam nadzieję, że ten krótki tekst przybliżył Cię czytelniku do informacji których poszukiwałeś. Poniżej informacje, które powinny zapaść Ci w pamięć, aby dobrze przygotować się do zakupu nagrobka.
Cmentarze parafialne – 10% wartości nagrobka
Cmentarze komunalne – stała opłata w granicach 200zł-800zł + opłaty za elementy dodatkowe(nie zawsze)
Cmentarze zabytkowe – brak opłat, lecz duża ilość wytycznych, aby wykonanie doszło do skutku